Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall idka fabriksrörelse och handel beträffande mekaniska verkstadsprodukter samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 516 587 | 5 480 412 | 4 573 840 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 266 266 | 393 431 | 141 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 403 789 | 493 133 | 277 813 |
| Årets resultat (tkr) | 311 916 | 381 064 | 205 502 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 842 965 | 4 311 897 | 4 573 958 |
| Antal anställda | 775 | 784 | 718 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 516 587 | 5 480 412 | 4 573 840 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 266 266 | 393 431 | 141 481 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 403 789 | 493 133 | 277 813 |
| Årets resultat (tkr) | 311 916 | 381 064 | 205 502 |
| TILLGÅNGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 839 386 | 1 866 270 | 1 844 573 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 2 003 579 | 2 445 627 | 2 729 385 |
| Tillgångar (tkr) | 3 842 965 | 4 311 897 | 4 573 958 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 2 305 030 | 2 139 281 | 1 843 090 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 244 000 | 196 000 | 148 000 |
| Avsättningar (tkr) | 52 802 | 56 790 | 43 665 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 241 133 | 1 919 826 | 2 539 203 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 842 965 | 4 311 897 | 4 573 958 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 10 269 | 9 264 | 9 651 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 2 112 | 1 416 | 601 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 440 721 | 441 436 | 397 442 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 193 880 | 193 378 | 170 086 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 148 794 | 146 167 | 79 186 |
| 2026-03* | 2025-03* | 2024-03* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 775 | 784 | 718 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 828 | 6 990 | 6 370 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 835 | 823 | 805 |
| Vinstmarginal | 5.9% | 7.2% | 3.1% |
| Soliditet | 64.5% | 52.9% | 42.6% |
| Kassalikviditet | 77.6% | 55.5% | 59.1% |
Komatsu Forest AB ingår i en koncern med 10 bolag. Koncernmoderbolag är Komatsu Ltd. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-03.
Bolaget skall idka fabriksrörelse och handel beträffande mekaniska verkstadsprodukter samt annan därmed förenlig verksamhet.